WordPress i learninglog – blogowy e-learning

Wordpress i learninglog - blogowy e-learningBlog na chwilę obecną może pełnić różnorodne funkcje: mamy blogi eksperckie, firmowe, reklamowe, promujące własne produkty/własną markę – właściwie na blogowym CMSie można postawić dowolną stronę internetową. Jeżeli każdą – to również e-learningową. Learninglog to projekt utworzony i rozwijany przez Institute for Media and Schools at University of Teacher Education Central Switzerland.

Learninglog to darmowa wtyczka do wordpressa, która zmienia bloga w takie mini środowisko e-learningowe – nie oczekujmy naturalnie takich funkcjonalności jakie ma moodle (i pewnie nigdy takich mieć nie będzie) – learninglog pozwala szybko, prosto i bez większego wysiłku nawiązać interakcje nauczyciel <-> uczeń.

learninglog

Nauczyciel może tworzyć grupy i użytkowników, a następnie przydzielać zadania dla poszczególnych grup/użytkowników. W panelu administracyjnym można gromadzić odpowiedzi na poszczególne pytania, a poszczególne wpisy udostępniać publicznie bądź określonym grupom. W opcjach wtyczki ustawiamy rolę jaką ma spełniać dane konto czyli, np. nauczyciel – ten który tworzy i moderuje zadania, bądź student – czyli ten, który otrzymuje zadania.

Opcje learninglog

Warunkiem instalacji wtyczki jest aktywowanie WordPressa w wersji Multisite oraz wtyczki BuddyPress, która pozwala na utworzenie sieci społecznościowej.

O ile we wcześniejszych wersjach WP z learninglog nie działało zbyt stabilnie o tyle w wersji 3.3 jest już zdecydowanie lepiej. Dla tych którzy blogują na wordpresie, a chcą przetestować mini-e-learning zachęcam do aktualizacji do wersji 3.3.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Przemek pisze:

  Witam
  Próbowałem zainstalować wtyczkę Laerninglog. Nie mogę jej użyć ponieważ przy próbie włączenia występuje błąd krytyczny. Jaka może być tego przyczyna?
  Używam WordPress 3.3.1
  Pozdrawiam

  • admin pisze:

   Proszę wyłączyć w miarę możliwości pozostałe wtyczki, a później kolejno je włączać – być może istnieje konflikt pomiędzy wtyczkami.

 2. Krzysztof pisze:

  Zainstalowałem WordPressa w wersji Multisite oraz wtyczkę BuddyPress i oczywiście Learninglog – zainstalowały się bez błędów.

  Wtyczki nie są jednak widoczne z poziomu witryny mimo, że zostały włączone w całej sieci.

  Mam zainstalowane tylko te dwie wtyczki i nic więcej.

  Nie mam doświadczenia w wordpress’ie więc pewnie gdzieś popełniam błąd. Zauważyłem też, że jest cała gama wtyczek z rodziny BuddyPress. Ja zainstalowałem tylko jedną wtyczke o tej nazwie: BuddyPress – może są konieczne jakieś inne?

  Będę wdzięczny za podpowiedź.

  • admin pisze:

   Wtyczka BuddyPress wystarcza, proszę najpierw zmienić domyślny motyw na motyw Learninglog. Można też poćwiczyć z wtyczką logując się do demonstracyjnego panelu (teacher1/student1) na stronie http://learninglog.org.