Prezi.com – inny wymiar prezentacji multimedialnych

prezi.comPrezi.com to nowa koncepcja budowania prezentacji multimedialnych. Nie ma tutaj zwykłych slajdów jak w programie PowerPoint, cała treść zawarta jest w  formie „pływających” bloków na wielkiej interaktywnej mapie. Zdefiniowane punkty na mapie przybliżamy, oddalamy w zależności od wcześniej ustalonego schematu. Tym punktem na mapie może  być tekst, grafika, wideo, schemat – przeskakujemy pomiędzy tymi elementami wg ustalonej kolejności. Prezi to przede wszystkim aplikacja internetowa, ale ma również swoje odpowiedniki na iPad’a czy też dla użytkowników działających offline’owo.

Odpowiednikiem wersji internetowej jest aplikacja Prezi Desktop instalowana na dowolnym komputerze PC (min. Microsoft Windows XP), Mac (min. OSX 10.5) oraz Linux. Oprogramowanie pozwala tworzyć prezentacje offline, bez potrzeby posiadania połączenia z Internetem.  W programie możesz edytować zapisane wcześniej prezentacje (w formacie *.pez) lub ściągnięte bezpośrednio ze strony http://prezi.com. Gotową prezentację zachowujesz na dysku, ale możesz też wysłać ją na serwer Prezi.com.

Do uruchomienia programu wymagane jest środowisko Adobe AIR (Adobe Integrated Runtime, w skrócie AIR (nazwa kodowa Apollo) – wieloplatformowe środowisko wykonawcze dla aplikacji RIA (ang. Rich Internet Application) zbudowanych za pomocą Flash, Flex, lub HTML i AJAX – źródło: wikipedia.org), które jest automatycznie zainstalowane – o ile nie występuje na komputerze.

Aby korzystać z oprogramowania musisz najpierw założyć konto na prezi.com. Przez pierwsze 30 dni możesz testować program, po upływie tego okresu należy wykupić licencję PRO. W wersji bezpłatnej można jedynie korzystać z aplikacji internetowej, a wszystkie tworzone prezentacje są dostępne publicznie. Ale już np. w wersji Edu PRO (dla środowisk akademickich) za $59/rok (zwykła PRO jest za $159) są już dostępne wszystkie funkcjonalności typu: zmiana sposobu dostępu do zasobów (z publicznego na prywatne), możliwość dołączenia własnego logo, czy też (wspomniana już wcześniej) praca z aplikacją Prezi Desktop.

httpv://youtu.be/wmBYelDPzNM

Oprogramowanie dostępne jest na stronie http://prezi.com/desktop/.

Instalacja Prezi Desktop

Wybierasz Install Now – pojawi się instalator środowiska Adobe AIR, które zostanie pobrane i zainstalowane na komputerze.

Instalacja Adobe AIR - Prezi Desktop

Instalacja aplikacji Adobe AIR

Instalacja aplikacji Adobe AIR

Teraz czas na instalację aplikacji Prezi Desktop:

Instalacja aplikacji Prezi Desktop

Instalacja aplikacji Prezi Desktop

Przy pierwszym uruchomieniu Prezi Desktop należy zalogować się na swoje konto na prezi.com, aby aktywować swoją aplikację. Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta, możesz się zarejestrować klikając na link Sign up at Prezi.com now! Aktywacja może chwilę potrwać ponieważ pobierane są różnego rodzaju elementy niezbędne do uruchomienia aplikacji.

Instalacja aplikacji Prezi Desktop

Aktywacja aplikacji - Prezi Desktop

Po uruchomieniu programu, pojawi się edytor z pustą prezentacją:

Edytor Prezi Desktop

Sposób przygotowywania prezentacji za pomocą prezi.com nie jest jakoś szczególnie skomplikowany, zainteresowanym polecam na początek zapoznanie się z przewodnikiem po prezi.com na stronie Prezentacja bez PowerPointa- Prezi.com. A tymczasem krótka prezentacja możliwości prezi.com:

httpv://youtu.be/MAloWJiCQ-o

Może Ci się również spodoba

28 komentarzy

 1. Justyna pisze:

  W październiku we Wrocławiu i w Warszawie będzie organizowane szkolenie z Prezi i metod prezentowania w tej aplikacji. Organizatorami i prowadzącymi są przedstawiciele samego Prezi i IABC/Poland.Dajcie znać jeżeli jesteście tym zainteresowani.

 2. Monika pisze:

  Witam,
  Jestem bardzo zainteresowana tym szkleniem. Mój adres: mokapi@o2.pl.
  Proszę o wszelkie info.

 3. Leszek pisze:

  Ja również bardzo chętnie.

 4. Justyna pisze:

  Witam również jestem zainteresowana szkoleniami z Prezi dla szerszej grupy osób. Bardzo prosze o kontak.

 5. Agnieszka pisze:

  Jestem bardzo zainteresowana szkoleniem. Czy będą jeszcze szkolenia we Wrocławiu?

 6. Wojtek pisze:

  Prezi jest naprawdę niesamowitym narzędziem do tworzenia interaktywnych prezentacji. Jego przewaga względem programów takich jak PowerPoint wynika przede wszystkim z dwóch rzeczy: niesamowitej prostoty użytkowania – potrzeba paru minut, aby nauczyć się z niego korzystać bez żadnych szkoleń! oraz z estetyki, która cechuje prezentacje. Gorąco polecam!

 7. Julia pisze:

  Bardzo proszę o pomoc. Stworzyłam sobie prezentacje na konefrencję w programie Prezi Desktop, ale teraz mam problem bo nie wiem jak ją zapisać w takim formacie, żeby można ją odtwarzać na każdym komputerze, takim, który nie ma zainstalowanego tego programu.

  Pomóżcie proszę !!!

  • admin pisze:

   Proszę skorzystać z opcji programu File -> Export as portable prezi…. Tutaj jest przewodnik użytkownika: Prezi Desktop 3 Guide. Dodam tylko, że utworzy się archiwum, które należy rozpakować, a następnie uruchomić plik prezi.exe. Prezentacja otworzy się w Adobe Flash Playerze, który praktycznie jest na każdym komputerze.

 8. Ewa pisze:

  Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Czy prezi (narzędzie innowacyjne i ciekawe). Czy istnieje możliwość „zaimportowania” tego typu prezentacji do Moodle? Jakie wówczas jest rozszerzenie?

  • Platformy Edukacyjne pisze:

   Bezpośrednio jako plik to nie – chyba, że wcześniej wyeksportujemy jako pdf, ale tracimy wtedy animacje. Można za to po prostu osadzić prezentację na stronie, trzeba tylko skopiować kawałek kodu ze strony prezi.com. Wystarczy kliknąć pod daną prezentacją na ikonę Share, a następnie w oknie Share this prezi wybrać zakładkę </>Embed i skopiować kod z okienka. Kod wklejamy w dowolnym miejscu strony pamiętając, że jeżeli korzystamy z wizualnego edytora w moodle, to należy przełączyć się w tryb HTML.

 9. Agata pisze:

  Jestem zainteresowana szkoleniem. proszę o informację amilauf@poczta.onet.pl

 10. Iwona pisze:

  Chciałabym wziąć udział w takim szkoleniu. Także proszę o informację zwrotną.

 11. ivet pisze:

  Witam. Bardzo prosze o info jesli będzie t5akie szkolenie . szczególneie we Wrocławiu .

 12. eM pisze:

  Czy ten program można jakoś zdobyć bezpłatnie?

 13. Agnieszka P. pisze:

  Również jestem zainteresowana szkoleniem.

 14. ocdn pisze:

  Ogólnopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli prowadzi szkolenia e-learningowe dla nauczycieli, w tym Tworzenie innowacyjnych prezentacji w Prezi. Kurs z filmami instruktażowymi, opieką tutora. Możliwość realizacji kursów do 6 miesięcy. Osoby, które ukończą kurs będą potrafiły stworzyć własną prezentację w Prezi.

 15. Beata pisze:

  Witam. Stworzyłam prezentację w darmowej wersji programu Prezi. Potrzebna jest mi ona na egzamin, którego terminu jeszcze nie znam. Nie wiem czy 20 dni podczas których mogę jeszcze korzystać z Prezi mi wystarczy. Jeśli zaimportuję prezentację na komputer to mogę ja odtworzyć po okresie próbnym?

  • Platformy Edukacyjne pisze:

   Jeżeli nie będzie konieczności wprowadzania zmian to można taką prezentację zapisać jako Portable prezi. Będzie działać bez dostępu do Internetu i bez konta na Prezi.com, tyle, że nie można jej edytować.

 1. 18 sierpnia 2014

  […] zostały wcześniej przygotowane w Illustratorze, więc ich kolorów nie da się edytować w Prezi. Twórcy zestawu starali się je dobrać w taki sposób, aby dały się wpasować w dowolne tło […]