Czy warto podjąć naukę języka niemieckiego?

Czy warto podjąć naukę języka niemieckiego?
Czy warto podjąć naukę języka niemieckiego?

Niemcy od jakiegoś czasu stały się ikoną Europejskiej gospodarki. Wiele mówi się o ciągłym napływie obcokrajowców do tego kraju. W tym artykule postaram się obiektywnie odpowiedzieć na pytanie, czy w 2016 roku warto rozpocząć naukę języka niemieckiego. Dodatkowo postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można nauczyć się tego języka najtaniej.

Jak wyglądają liczby

W języku niemieckim mówi aktualnie ponad 100 milionów ludzi na świecie. Jak wiemy w samych Niemczech mamy 80 milionów osób. Co oznaczałoby, że język niemiecki nie jest tak bardzo popularnym językiem jakby nam się wydawało. Skoro już wiemy, że wiele osób nie mówi w tym języku to jak wygląda gospodarka państwa?

Populacja kraju od 2000 roku spadła o ponad 2 miliony, zaś GDP na osobę wynosi rekordowo ponad 46 tysięcy dolarów rocznie, czyli ponad 3 razy więcej niż w Polsce. Koszta życia w kraju nie są o wiele większe od naszego rodzimego kraju. Oczywiście nie zapominajmy, że istnieją również takie kraje jak Austria, czy Szwajcaria, które też mają bardzo mocną gospodarkę.

Nauka niemieckiego – kiedy się to opłaca

Umówmy się na samym początku, że nie zawsze będzie nam się opłacać uczyć nowego języka. Powodów jest mnóstwo. Ja jednak skupię się na możliwościach, a nie problemach tego języka.

Po pierwsze nauka niemieckiego opłaca się, gdy jesteś poliglotą i pracujesz jako profesjonalny tłumacz. Kim jest poliglota? To osoba, która włada bardzo dobrze kilkoma językami. Ze względu na relacje biznesowe Niemczech taka znajomość kilku języków, a w tym niemieckiego na poziomie biznesowym może się w przyszłości bardzo przydać.

Po drugie wyjazd do pracy. Najbardziej opłacalnym kierunkiem są Niemcy. Gospodarka rozwija się w b. szybkim tempie. Pracy się tam nie szuka, a oni szukają Ciebie. Patrząc na obecną sytuację funta w październiku 2016 roku opłaca się to bardziej niż wyjazd do Wielkiej Brytanii, która przeżywa obecny kryzys. Najbardziej opłacalnym zawodem jest oczywiście opiekunka i różnego rodzaju prace fizyczne. W kraju wymagana jest jednak duża znajomość języka niemieckiego.

I na tym chyba atuty języka niemieckiego się kończą.

Jak najtaniej nauczyć się niemieckiego?

Język niemiecki ma o dużo trudniejszą wymowę i gramatykę jakby mogło się to wydawać. W skali trudności zajmuje on miejsce przed angielskim i parę oczek za językiem polskim. W Polsce całe szczęście mamy dobrych nauczycieli, lecz jak wiadomo dobry nauczyciel może kosztować bardzo dużo. W tym akapicie postaram się odpowiedzieć na pytanie w trzech krokach – jak powinna wyglądać tania nauka niemieckiego.

Nauka słówek – W tym przypadku korzystaj z nauki online. Tego chyba nie można nauczyć się w prostszy sposób. Zamiast płacić za słowniki tematyczne wystarczy, że znajdziesz takie w postaci strony online. Często mają one również wymowę co pozwoli Ci na opanowanie podstaw wymowy w języku niemieckim.

Nauka mówienia – Tutaj nie ma innego wyjścia jak skorzystanie z usług dobrego lektora, nauczyciela, który ma praktyczne doświadczenie z tym językiem. Niestety ale to najdroższa część tej zabawy, a zarazem jedna z najważniejszych. To jedyny przypadek w którym nauka niemieckiego online na nic nam się nie zda.

Gramatyka niemiecka – I w tym ostatnim przypadku można uczyć się za pomocą stron internetowych za darmo. Doskonałym przykładem jest tutaj nauka niemieckiego online. W tym praktycznym kursie jest zawarta spora ilość informacji dotyczących gramatyki, jak i wyjątków w języku niemieckim. Dodatkowo masz możliwość przetestowania swojej wiedzy na przykładach. Jeśli kursy niemieckiego online Ci nie wystarczają – do gramatyki polecam również kupienie książek, których jest dość sporo na rynku.

Podsumowanie

Patrząc na obecną gospodarkę i prognozy w państwach używających j. niemieckiego można śmiało stwierdzić, że na rok 2016 warto uczyć się tego języka. Mimo iż nauka nie będzie tak prosta jak w przypadku języka angielskiego. Na wypadek kryzysu w Niemczech zawsze można się przenieść do Austrii, lub Szwajcarii w której jak wiemy wszyscy są piękne widoki i niesłychanie zimny klimat.

To byłoby na tyle w tym artykule. Mam nadzieję, że zmotywowałem Cię do dalszych działań w zakresie nauki niemieckiego. Jak widać język ma przed sobą wiele perspektyw. Nie zapominaj, że język niemiecki jest bardzo ładny na piśmie. Osobiście uwielbiam czytać książki w tym języku. I tobie życzę, żebyś znalazł swoje zainteresowanie w tym języku!

Może Ci się również spodoba