Screencast – demonstracja czynności wykonywanych na ekranie komputera

Screencast – demonstracja czynności wykonywanych na ekranie komputeraCzym jest screencast? Z języka angielskiego: screen – ekran, cast – przedstawiać, czyli najprościej rzecz ujmując screencast oznacza nagrywanie demonstracji wszelkich czynności wykonywanych na pulpicie naszego komputera.

Screencast jest szeroko stosowaną techniką wykorzystywaną przy tworzeniu prezentacji multimedialnych, demonstracji oprogramowania, przedstawianiu rozwiązań problemów, odpowiedzi na częste pytania itp.

Screencasting to prostu idealne rozwiązanie szeroko stosowane w e-learningu i nie tylko.

Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z nagrywaniem sekwencji obrazów pulpitu proponuję zacząć od darmowego narzędzia jakim jest CamStudio. Na stronie www.camstudio.org można pobrać aktualną wersję programu oraz dodatkowo kodeki do tego programu. Za pomocą proramu możemy nagrać sekwencje wideo z pulpitu komputera wraz z dźwiękiem (komentowanie czynności towarzyszących demonstrowanym czynnościom). Możemy np. w dowolnym dla nas tempie zgrać prezentację PowerPoint z omówieniem poszczególnych slajdów. Program zarejestruje dla nas wszelkie wykonywane w danym momencie operacje – uruchomienie aplikacji, otwieranie poszczególnych okien, ruchy kursorem myszy, rysowanie, wpisywanie tekstu itp. Możemy decydować o tym czy nagrać cały pulpit czy też wydzielić określony jego fragment. Wersja 2.5 umożliwia dołączenie do nagrania wideo dodatkowych efektów w postaci chmurek z adnotacjami, znacznik czasowy oraz znak wodny (np. nasze logo). Gotowy materiał jest zgrywamy do formatu AVI, możesz również dokonać konwersji pliku do formatu Flash (SWF) i wstawić gotowy, wygenrowany kod html na strony WWW. Jak na darmowe rozwiązanie program posiada dużo ciekawych funkcjonalności, które pozwolą Ci nagrać całkiem profesjonalny materiał.

Większe możliwości edycyjne posiada płatne oprogramowanie Camtasia Studio. W trakcie edycji pliku wideo dodasz własne adnotacje, podpowiedzi, komentarze. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość jednoczesnego nagrywania dźwięku (np. głos lektora), operacji na pulpicie oraz obrazu z podłączonej kamery.

Gotowy materiał możesz zapisać w formatach AVI, WMV, MP4, MOV, RM, SWF, w postaci pliku wykonywalnego EXE lub animacji GIF. Program jest dość popularny w środowisku osób profesjonalnie zajmujących się e-learningiem. 30-dniowa wersja programu pozwoli Ci na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi jego zaletami.

Może Ci się również spodoba