Zakładanie bazy danych MySQL/PostgreSQL dla Moodle

Zakładanie bazy danych MySQL/PostgreSQL dla MoodlePoprawne założenie bazy danych dla Moodle pozwoli w przyszłości uniknąć wielu problemów np. z polskimi znakami. Bazę możesz założyć na 2 sposoby: w trybie linii komend oraz za pomocą aplikacji graficznej phpMyAdmin/phpPgAdmin. W tej części artykułu pokażę w jaki sposób założyć bazę w trybie linii komend na własnym serwerze linuxowym. Na koncie hostingowym będziesz mógł założyć bazę przy pomocy panelu graficznego.

Klient MySQL

Założymy bazę w trybie tekstowym z poziomu linii komend:

1. Uruchom program MySQL:

Znak zachęty „mysql>” informuje Cię, że poruszasz się w programie bazy danych MySQL. W tym trybie każde polecenie należy zakończyć znakiem średnika – jeżeli nie podasz średnika i naciśniesz Enter wtedy pojawi Ci się znak kontynuacji polecenia „->”.

2. W kolejnym kroku sprawdź czy istnieje baza o nazwie „moodle”:

3. Utwórz bazę danych, w których będą znajdować się tabele platformy Moodle. Możesz jej nadać nazwę  „moodle” (jeżeli nie ma takiej bazy już założonej) lub dowolnie inną według uznania.

4. Zmień domyślne kodowanie i metodę porównywania znaków bazy moodle na UTF8 (chyba, że instalujesz Moodle w wersji 1.5 i wcześniejszej – wtedy nic nie zmieniasz).

5. Utwórz użytkownika z uprawnieniami dostępu do bazy „moodle”. Użytkownika nazwiemy „moodleuser” natomiast hasło w podanym niżej przykładzie ustawimy na „yourpassword”. Zapamiętaj własną nazwę użytkownika i jego hasło gdyż przyda Ci się w trakcie instalacji systemu Moodle.

Security Warnings: Pamiętaj, aby ułożyć hasło trudne do złamania, np. kombinacja cyfr oraz małych i dużych liter. Nadaj wszystkie uprawnienia użytkownikowi bazy moodlee.

6. Możesz opuścić tryb linii komend MySQL:

7. W starszych wersjach MySQLa pewnie będziesz musiał przeładować uprawnienia do bazy z wykorzystaniem następującego polecenia:

Jeżeli nie chcesz wydawać wszystkich powyższych poleceń skopiuj poniższą linijkę i w trybie linii komend MySQL naciśnij Enter – pamiętaj, aby ustawić własne hasło!

PostgreSQL

Jeżeli planujesz wykorzystywać silnik bazy danych PostgreSQL, wykonaj poniższe polecenia:

Jeżeli wykonanie powyższego polecenia (>psql -c „create database moodle…”) wyrzuci Ci błąd, możesz spróbować następująco:

Jeżeli zostaniesz poproszony o podanie hasła, wklej wcześniej linijkę zawierającą hasło.

Dodatkowe informacje możesz uzyskać na stronie Moodle Docs.

Może Ci się również spodoba