Praca dla matematyków

Praca dla matematyków
Praca dla matematyków

Matematycy mogą z powodzeniem zatrudniać się na wielu stanowiskach, w wielu branżach. Ich zarobki są uzależnione i od konkretnej branży, stanowiska i konkretnych umiejętności pracownika. Powszechnie krąży opinia, że matematycy głównie zasilają liczbę bezrobotnych w tym kraju. Jednak nie do końca jest to prawda.

Być może osób z takim wykształceniem jest więcej niż oczekuje rynek, ale Ci, którzy są dobrymi matematykami nie tylko bez trudu znajdą dobrą pracę, ale także mogą osiągać niezłe zarobki. Należy zwrócić uwagę, że już na poziomie matury matematyka to jedno z większych wyzwań. Wiele osób, które zaczynają kierunek matematyczny na studiach, odpada w pierwszych latach trwania studiów. Podobna weryfikacja zachodzi na rynku pracy.

Zawodem, który najczęściej kojarzy się z dyplomowanym matematykiem jest nauczyciel. Praca w tym zawodzie ma swoje plusy i minusy i trzeba uczciwie przyznać, że nie jest „dla każdego”. Minusem pracy nauczycieli będzie dla wielu wysokość pensji i warunki. Praca z młodzieżą jest dosyć obciążająca. Zarobki nie są satysfakcjonujące, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że po zakończeniu uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego, możliwość wzrostu płac jest właściwie niemożliwa. Nauczycielami powinni zostać tylko Ci z matematyków, którzy lubią uczyć, którzy czują prawdziwe powołanie. Tu łatwo o wypalenie zawodowe, więc trudno, by ktoś, kto uczyć nie lubi z zasady stał się dobrym nauczycielem oraz by ta praca była dla niego satysfakcjonująca. Jeśli ktoś lubi uczyć, może też pomyśleć o pozostaniu na uczelni.

Poza koniecznością wykładania i zajęć ze studentami, będzie mógł też prowadzić własne badania. Praca na uczelni jest wyżej płatna, niż praca nauczyciela na niższych szczeblach edukacji. Poza tym można ta tym poziomie starać się o różnego rodzaju granty, które pozwolą sfinansować nam nasze prace. Poza tym matematycy są mile widziani w takich branżach jak finanse, informatyka i ubezpieczenia. Mogą być doskonałymi analitykami w firmach doradczych, a także w przemyśle. Jeśli chodzi o analityków, mogą oni zajmować się analizą danych zarówno w firmie ubezpieczeniowej, jak i w biznesie.

Plusem tej branży jest to, że jest to praca stosunkowo wysoko płatna. Matematyk, który może się pochwalić umysłem ścisłym, logicznym myśleniem i dokładnością może także postarać się o pracę urzędnika. Największe zarobki czekają jednak matematyka w branży bankowej. Tu umiejętności matematyczne są niezbędne, ale liczy się także charakter kandydata. Branża bankowa jest specyficzna, ale z pewnością osoby z wykształceniem matematycznym poradzą tu sobie dużo lepiej niż na przykład humaniści.

Matematyk na rynku jest stosunkowo mile widziany, ponieważ kierunek studiów, który wybrał świadczy o pewnych pożądanych umiejętnościach, między innymi umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, co nie jest zbyt powszechną cechą. Rynek pracy, który otwiera się przed matematykami nie jest może zbyt obiecujący, ale też nie jest najgorszy. Ilość miejsc pracy zależy od rejonu Polski oraz od konkretnego miasta.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Mathematics.pl.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Prawnik napisał(a):

    Tak naprawdę odpowiednio szukając, to każdy, kto posiada „określone” wykształcenie może znaleźć dla siebie miejsce w firmie, która nie jest bezpośrednio związana z zawodem tejże osoby. Korporacje, firmy coraz bardziej się rozwijają i nie chcą zatrudniać zewnętrznych firmy. Taka sytuacja jest dla nich szansą.

  2. Paweł napisał(a):

    Ja nie jestem matematykiem, ale mam wykształcenie techniczne i bardzo lubię pomagać z matematyki. Nie wyobrażam sobie innego zajęcia związanego z matemayką jak praca z człowiekiem. Pozdrawiam, Paweł