Matura z matematyki – jak się do niej najlepiej przygotować?

Matura z matematyki – jak się do niej najlepiej przygotować?
Matura z matematyki – jak się do niej najlepiej przygotować?

Egzamin z matematyki jest uważany przez większość maturzystów za najtrudniejszy. Jeszcze do 2010 roku matematyka mogła być zdawana na maturze jedynie, jako przedmiot dodatkowy. W tym czasie wybierali ją głównie pasjonaci tego przedmiotu. Obecnie egzamin z matematyki jest obowiązkowy i na poziomie podstawowym musi być zaliczony przez wszystkich maturzystów. Jak przygotować się do tego wymagającego egzaminu? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na ten temat.

Zasady egzaminu

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić jest zapoznanie się z zasadami opisanymi w informatorze wydanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Można w nim znaleźć wiele cennych wiadomości na temat egzaminu z matematyki. Opisane są tam między innymi: zasady oceniania zadań i wymagania. Można tam znaleźć również przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami.

Plan pracy

Przygotowania do matury z matematyki najlepiej rozpocząć przynajmniej kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej. Opanowanie tak obszernego materiału wymaga dużej ilości czasu. W celu zwiększenia efektywności pracy warto zaplanować swoje działania.

Najlepiej już na samym początku opracować porządny plan pracy utworzony na bazie kalendarza roku szkolnego. Najlepiej podzielić materiał do opanowania na mniejsze elementy i systematycznie go przyswajać.

Nauka jest bardzo ważna, nie można jednak zapominać o odpoczynku i relaksie. Spędzanie nad książkami kilku godzin nie jest efektywnym sposobem nauki. Dlatego co kilkadziesiąt minut należy robić sobie krótkie przerwy. Warto ten czas wykorzystać m.in. na krótki spacer.

Jak się uczyć?

Samodzielne przygotowywanie się do matury z matematyki jest zadaniem bardzo trudnym i ambitnym. Z jednej strony należy opanować dużą ilość trudnego materiału a z drugiej trzeba dysponować ogromną samodyscypliną by regularnie się uczyć. Każdy kto zdecyduje się na taką formę nauki powinien zaopatrzyć się w dobre podręczniki. Jednym z lepszych dostępnych na rynku jest książka Dariusza Kulmy Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym.

Przygotowując się samodzielnie warto nabyć również arkusze maturalne z matematyki z poprzednich lat. Wypełnianie ich jest świetnym sposobem na sprawdzenie swojej wiedzy oraz oswojenie się z systemem egzaminacyjnym. Najlepiej wypełnić możliwie jak największą ilość takich arkuszy.

Alternatywą dla samodzielnej nauki są różnego rodzaju kursy przygotowujące do egzaminu maturalnego prowadzone przez nauczycieli lub studentów matematyki.

Może Ci się również spodoba