Czy wykształcenie zapewni Ci pracę?

Czy wykształcenie zapewni Ci pracę?
Czy wykształcenie zapewni Ci pracę?

Chyba wszystkim rodzice mówili już od kołyski: „ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz”. Najczęściej mieli tu na myśli edukację formalną w szkole. Dobre wykształcenie miało przyczynić się do znalezienia dobrze płatnej pracy i „ustawienia” się w dorosłym życiu. Faktycznie 40, czy 30 lat temu tak właśnie wyglądał świat. Absolwenci uczelni bez problemu zajmowali wysokie stanowiska w firmach i urzędach i wiedli spokojne życie.

Mgr- magister- magazynier?

Dziś powszechnie mówi się o „nadprodukcji magistrów”. Teoretycznie Polacy są coraz lepiej wykształceni, więc powinno im wieść się także coraz lepiej. Niestety potrzeby rynku pracy są zróżnicowane i aż tak dużego zapotrzebowania na osoby z wyższym wykształceniem nie ma. W szczególnie trudnej sytuacji są absolwenci studiów humanistycznych, którzy często zatrudniani do wykonywania bardzo prostych prac fizycznych, czy w gastronomii.

Szturm na „zawodówki”?

Uczelnie są przepełnione, a w szkołach zawodowych pustki. Taka sytuacja stawia w uprzywilejowanej pozycji osoby, które ukończyły szkoły zawodowe. Na rynku brakuje elektryków, spawaczy, mechaników, hydraulików itd. Widać to chociażby po ilości ogłoszeń w sprawie pracy. Boleśnie przekonują się o tym również osoby, które chcą przeprowadzić remont: terminy, jakie mają firmy ogólno- budowlane oraz ceny usług są co najmniej szokujące. Być może młodzież zauważy te zmiany na rynku i niedługo będziemy świadkami szturmu na „zawodówki”.

Nauka nigdy się nie kończy

W obecnej sytuacji coraz większe znaczenie mają kursy, szkolenia oraz studia podyplomowe, które pozwalają na szybkie uzupełnienie wiedzy i przebranżowienie. Taka forma edukacji jest szansą na zdobycie nowego zawodu oraz poszerzenie kompetencji. Wiele z nich jest dofinansowywane z funduszy unijnych oraz urzędów pracy. Wachlarz możliwości jest olbrzymi: od kursów manicure, przez szkolenia z obsługi koparki, po naukę umiejętności miękkich, czy testowania oprogramowania. Jeśli ktoś zastanawia się jak zostać audytorem? Nie ma nic prostszego, jak wpisać to hasło do wyszukiwarki, wybrać odpowiedni kurs i już można mieć nowy fach w ręku.

Co oznacza bycie dobry audytorem?

Dobry audytor przede wszystkim doskonale zna normę, którą się zajmuje. Ważna jest tu jej praktyczna znajomość oraz doświadczenie. W tego rodzaju pracy niezmiernie ważne są umiejętności analityczne oraz  rozumienie procesów biznesowych. Audytor powinien też potrafić skutecznie się komunikować, ponieważ kontaktuje się z pracownikami wszystkich szczebli. Szczególnie istotna jest umiejętność zgłaszania wykrytych błędów, w taki sposób, aby zespół był zmotywowany do ich naprawy. Kolejną ważną cechą jest umiejętność pisania precyzyjnych i przejrzystych raportów.

W trakcie szkoleń przygotowujących do pełnienia tej funkcji, poza zagadnieniami związanymi z daną normą, poruszane są również tak zwane miękkie tematy, do których należą sposoby radzenia sobie ze stresem, asertywne zachowanie w czasie audytów. Ważne są także umiejętności za zakresu emisji głosu i prowadzenia prezentacji.

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Wykształcenie nie jest obecnie gwarantem pracy, jednak pracodawcy cenią sobie kompetentnych pracowników. W podnoszeniu kompetencji oprócz formalnej nauki na pewno niezwykle są różne sympozja, szkolenia i konferencje.